Τρίτη, 10 Νοεμβρίου 2015

Διεξαγωγή Β’ Επιστημονικού Συνεδρίου αφιερωμένο στην Ποντιακή Γενοκτονία

Η Ιερά Βυζαντινή Μονή Εισοδίων της Θεοτόκου Μυρτιάς Τριχωνίδος σας προσκαλεί να τιμήσετε με την παρουσία σας, τις εργασίες του Β’ Επιστημονικού Συνεδρίου με θέμα: «Ζώντας με τις μνήμες 100 χρόνια μετά… Φόρος τιμής στη Ποντιακή Γενοκτονία», που θα πραγματοποιηθεί στις 13, 14 και 15 Νοεμβρίου 2015, στην αίθουσα εκδηλώσεων της Χριστιανικής Ενώσεως Αγρινίου.
Το αναλυτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου είναι το ακόλουθο:

Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2015
Εναρκτήρια Πανηγυρική Συνεδρία
(Συντονίζει ο Εκπαιδευτικός κ. Νικόλαος Πετρόπουλος).
17:30’    Προσέλευση Συνέδρων – Παραλαβή φακέλου.
18:00’    Έναρξη – Αγιασμός.
  • Συμμετέχει η χορωδία του Συλλόγου Ιεροψαλτών «Άνθιμος ο Αρχιδιάκονος», με έδρα το Αγρίνιο, υπό την διεύθυνση του κ. Λεωνίδα Γαρουφαλή.
  • Επίσημη έναρξη, υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμά.
Χαιρετισμοί:
vΠροέδρου Συλλόγου Ποντίων Αιτωλοακαρνανίας «Δημήτρης Ψαθάς» κ. Κωνσταντίνου Κωνσταντινίδη.
vΠροέδρου Συλλόγου Μικρασιατών Αιτωλοακαρνανίας κας Ανδριάννας Γκούρλια.
vΠροέδρου Ιεραποστολικού Συλλόγου «Παναγία της Μυρτιάς» κ. Λεωνίδα Γαρουφαλή.


19:30’    Εισήγηση: «Τα άμωμα σφάγια του Ποντιακού Ελληνισμού».
   Εισηγητής: Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κ. Παύλος.

20:00’    Ποντιακοί χοροί από τα μέλη Συλλόγου Ποντίων Αιτωλοακαρνανίας
   «Δημητρης Ψαθάς», υπό την διεύθυνση του χοροδιδασκάλου κ. Ιωάννη
   Σαλωμίδη.

Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015

Β’ Συνεδρία
«Μνήμες και εικόνες Γενοκτονίας»
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:
κ. Σπυρίδων Παπαθανασίου
Θεολόγος – Διευθυντής Β/θμιου Εκπαιδεύσεως

10:30’    1η Εισήγηση: «Η Ποντιακή Γενοκτονία και οι κρυπτοχριστιανοί».
   Εισηγήτρια: κα. Ουρανία Λαναρά, Φιλόλογος, τέως Γενικός Επιθεωρη-
   τής Μέσης Εκπαιδεύσεως.

10:50’     2η Εισήγηση: «ΕΞΟΔΟΣ».
   Εισηγητής: κ. Νικόλαος Ράπτης, Φιλόλογος.

11:10’    3η Εισήγηση: «Θραύσματα μνήμης πολύτιμα».
   Εισηγήτρια: κα. Φωτεινή Τσιτσώνη – Καβάγια, Εκπαιδευτικός.

11:30’    Συζήτηση.

11:45’    Διάλειμμα.

Γ’ Συνεδρία
«Η κληρονομιά του Πόντου»
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:
κ. Σπυρίδων Λαπατάς
Θεολόγος

12:10’    1η Εισήγηση: «Ποντιακοί οικισμοί στην περιοχή Αιτωλοακαρνανίας».
   Εισηγητής: κ. Κωνσταντίνος Κονταξής, Καθηγητής Λαογραφίας Πανε-
   πιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

12:30’    2η Εισήγηση: «Τα ατελή εθνικά οράματα της Νοτιοανατολικής Ευρώπης
               (ή η Ψυχολογική διάσταση της εθνικιστικής παράνοιας)».
   Εισηγητής: κ. Δημήτριος Πάνος, Φιλόλογος, Επιστημονικός συνεργάτης
   τμήματος Φ.Π.Ψ. Πανεπιστημίου Αθηνών.

12:50’    3η Εισήγηση: «Ο Αγιοτόκος Πόντος».
   Εισηγητής: κ. Παντελεήμων Λεονάρδος, Ιατρός – Θεολόγος.

13:10’    Συζήτηση.

17:00’    Υποδοχή  ιερού  Λειψάνου  του  Οσίου  Γεωργίου  του  Καρσλίδου  του
  Ομολογητού εξ Αργυρουπόλεως του Πόντου, υπό του Σεβασμιωτάτου
  Μητροπολίτου Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμά, εις τον Ιερόν Ναόν
  Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Αγρινίου.

17:15’    Μέγας Αρχιερατικός Εσπερινός χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου
  Μητροπολίτου Δράμας κ. Παύλου


Δ’ Συνεδρία
«Μνήμες και προοπτικές του Ποντιακού Έπους».
ΠΡΟΕΔΡΟΣ:
κ. Κωνσταντίνος Πετρόπουλος
Φιλόλογος

19:00’    Παρουσίαση του βιβλίου «Μνήμες του Ποντιακού Έπους 1913 – 1922»,  του
  Παντελή Αναστασιάδη (ΠΑΝΤΕΛ ΑΓΑ), εκδόσεις «Ενωμένη Ρωμηοσύνη»

19:20’    Εισήγηση: «Η 19η Μαΐου και η διεθνής αναγνώριση της Γενοκτονίας».
  Εισηγητής: κ. Θεοφάνης Μαλκίδης, Δρ Κοινωνικών Επιστημών, Μέλος
  της Διεθνούς Ενώσεως Ακαδημαϊκών για τη μελέτη των Γενοκτονιών.

19:50’    Συζήτηση.

20:00’    Παραδοσιακοί Μικρασιάτικοι χοροί από τα μέλη του Συλλόγου Μικρασι-
   ατών προσφύγων Αιτωλοακαρνανίας, υπό τη διεύθυνση της χοροδιδα-
   σκάλου κας Τασούλας Γεωργιάδου.

Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

07:00’    Όρθρος – Αρχιερατική  Θεία  Λειτουργία  εις  τον  Ιερόν Ναόν Αγίων
              Κωνσταντίνου και Ελένης Αγρινίου, ιερουργούντων των Σεβασμιω-
  τάτων Μητροπολιτών Δράμας κ. Παύλου και Αιτωλίας και Ακαρνα-
  νίας κ. Κοσμά.


ΛΗΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
Μουσικό οδοιπορικό σε Κωνσταντινούπολη,
Μικρά Ασία, Πόντο και Καππαδοκία.
(Συντονίζει ο Θεολόγος κ. Λεωνίδας Γαρουφαλής).

18:30’    Παιδική χορωδία Ιερών Ναών Αγίου Δημητρίου και Αγίου Νικολάου
              Καινουργίου.
        Διευθύνει ο κ. Κωνσταντίνος Καμζέλας.
·         Καλώς ανταμωθήκαμε
·         Απόψε τα μεσάνυχτα
·         Δεν είναι αυγή να σηκωθώ
·         Σε καινούργια βάρκα μπήκα
·         Ο Μανωλιός
·         Μεσ’ του Αιγαίου τα νερά
·         Θάλασσα τους θαλασσινούς
·         Εμένα μου το είπανε
·         Έχε γειά Παναγιά

19:10’    Παιδική χορωδία Ιερού Ναού Αγίου Χριστοφόρου Αγρινίου.
  Διευθύνει ο κ. Παναγιώτης Μήτσου.
·         Γιατί πουλί μ’ δεν κελαηδείς (Θράκη)
·         Βόσπορος
·         Μαρμαρωμένος Βασιλιάς
·         Η Σμύρνη μάνα καίγεται
·         Τα Σμυρναίικα τραγούδια
·         Η Ρωμανία επάρθεν (Διπάτ Πόντου)
·         Χαλάϊ (Δυτικός Πόντος)
·         Αλέξανδρος ο Βασιλιάς (Θράκη)
·         Θέ να ταξιδέψω (Αιγαίου Πελάγους)
·         Σμυρναίικος μπάλλος

              Συνοδεύει το μουσικό σχήμα «εν οργάνοις».
·         Παπακωστόπουλος Κοσμάς (βιολί – κλαρίνο)
·         Ζήσης Χρήστος (ούτι)
·         Παπακωστόπουλος Γιάννης (κανονάκι)
·         Λιούλιος Γιώργος (κρουστά)
·         Μήτσος Παναγιώτης (λαούτο – νέϊ)

19:45’    Κλείσιμο εργασιών Συνεδρίου, υπό του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου
  Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Κοσμά.



Εκ της Ιεράς Μονής

Δεν υπάρχουν σχόλια: